JUDr. Egon Thieben (*8.11.1894, Jablonec n. N. +17.3.1939 Praha), člen lóže U pravých a sjednocených přátel (Zu den wahren vereinigten Freunden) v Brně a člen pražské badatelské Quatuor Coronati prokázal svou statečnost záchranou desítek rakouských židovských uprchlíků po obsazení Rakouska německou okupační armádou.

Všemožně jim pomáhal s odchodem z tehdejšího Československa, které uprchlíky z Rakouska nemilosrdně stíhalo a vracelo. Na to použil takřka veškerý svůj majetek a právnické zkušenosti.  Bohužel uprchlíkům pomáhal, ale po příchodu Němců svůj vlastní život nezachránil. S vysokou úctou a vděčností na něj vzpomínají jím zachránění bratři v lóži Mozart v Paříži. Později i dcera Eva Marie Nardone (roz. Thieben), kterou se mu podařilo zachránit v jednom z posledních Wintonových vlaků.

S úctou si statečnost a hrdinství bratra JUDr. Egona Thiebena připomínají také bratři badatelé současné lóže Quatuor Coronati  Veliké lóže České republiky, město Brno jako svého významného obyvatele, i vnoučata, která v současnosti žijí v USA.

Životopis Dr. Thiebena

Hrob Dr. Thiebena

Odkaz na Ecyklopedii Brna